გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი
ნომერი:
ვენერა თურმანიძე, 61006021756
საგანი: ქართული ენა და
ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო/ IX კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 13. სსსმ მოსწავლე
არ არის
გაკვეთილის თემა: მიხეილ ჯავახიშვილი
,,მიწის ყივილი“
გაკვეთილის მიზანი: კითხვის სტრატეგიების(თემა, თემის განსაზღვრა) გაცნობა-გააზრება.
მონიშვნებით
კითხვის უნარის განვითარება.
ტექსტის გაცნობა-გააზრება.
ლექსიკაზე დაკვირვების უნარის განვითარება.
შემოქმედებითი უნარის განვითარება.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხები(
თემა, მიზანი, შეფასების რუბრიკების გაცნობა).
|
|
მთელ კლასთან
|
|
2
|
|
A ფაზა
აქტივობის
აღწერა
რა არის ემიგრაცია?
ამ თემასთან დაკავშირებით
რომელ ნაწარმოებებს გაიხსენებდით?
როგორ გესმით სათაური-
,,მიწის ყივილი?“
მინი ლექცია კითხვის
სტრატეგიის შესახებ. (თემა, თემის განსაზღვრა).
აქტივობის მიზანი:
კითხვის სტრატეგიების გაცნობა-გააზრება ; წინარე ცოდნის გააქტიურება; ვარაუდების გამოთქმა; ფიქრის წერილობით გადმოცემა.
B ფაზა
1.აქტივობა
მინი ლექცია სლაიდებით - ,,მიწის
ყივილი“)
აქტივობის მიზანი:
ახალი მასალის მიმოილვა
2.აქტივობა
მასწავლებელი სთხოვს
მოსწავლეებს გადაშალონ სახელმძღვანელო
136 გვერდზე და წაიკითხონ მონიშნულ ადგილამდე, ამოწერონ გაუგებარი სიტყვები;
აქტივობის მიზანი:
ტექსტის გაცნობა. გაუგებარი სიტყვების ამოწერა-განმარტება.
3.აქტივობა.
შემდეგ წყვილებში .ტექსტი დაყონ 4-5 მონაკვეთად და 5-6 წინადადებით გადმოსცენ მთავარი სათქმელი.(
T სქემა )
კითხვების საშუალებით
ვამოწმებთ, რამდენად სწორად გაიგეს მონაკვეთის აზრი, ერთმანეთის დახმარებით ვხსნით
გაუგებარ სიტყვებს.
ვაგრძელებთ კითხვას
იგივე მეთოდით მეორე ნიშნულამდე.
აქტივობის მიზანი:
ტექსტის გააზრება
და მონაკვეთის მთავარი სათქმელის ამოცნობა. გაუგებარი სიტყვების განმარტება.
ფაზა C
4 .აქტივობა
წყვილებს სთხოვს მასწავლებელი
წაკითხული მონაკვეთის მიხედვით მოცემულ დიაგრამაზე გამოსახონ მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი.
აქტივობის მიზანი:
მიზეზ-შედეგობრივი
კავშირის დადგენა.
5. აქტივობა.
დახასიათონ
პერსონაჟები.
,,პერსონაჟის რუკა’’-
ერთ-ერთი აკეთებს პრეზენტაციას.
აქტივობის მიზანი:
პერსონაჟის თვისებების ამოცნობა.
6. აქტივობა
დავალება: იგივე მეთოდით
წაიკითხონ შემდეგი მონაკვეთი და 5-6 წინადადებით გადმოსცენ მონაკვეთის სათქმელი.
აქტივობის მიზანი:
ტექსტის გაცნობა-გააზრება.
შეფასება განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი
|
კითხვა-პასუხი.
ვარაუდების გამოთქმა
პრეზენტაცია
პრაქტიკული მუშაობა
კითხვა-პასუხი
პრაქტიკული სამუშაო
|
ინდივიდუალური
მთელ კლასთან.
ინდივიდუალური
მთელ კლასთან
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
წყვილებში
|
დაფა, ცარცი
კომპიუტერი
პროექტორი
სახელმძღვანელო; ტექსტი
სქემა; ტექსტი
სქემა; ტექსტი
სქმა; ტექსტი
შეფასების რუბრიკა
|
2
3
2
6
5
3
6
5
7
2
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
წლის ბოლოს მისღწევი შედეგები:ქართ.
ქართ. IX. 7. მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებების ცოდნის გამოყენება სხვადასხვა სახის ტექსტების
ანალიზისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს ავტორის მეტყველების
თავისებურებას, მიზნობრივად გამოყენებულ სპეციფიკურ ლექსიკას და მსჯელობს მათს დანიშნულებაზე.
ქართ. IX. 8. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების
გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ვრცელი ტექსტის კითხვისას ხელახლა
გადაავლებს თვალს ამა თუ იმ ადგილს, აკეთებს ჩანაწერებს, გამოყოფს მნიშვნელოვან თვალსაზრისებს,
ჩამოწერს კითხვებს ტექსტის უკეთ გასაგებად;
·
იყენებს სქემებს, დიაგრამებს,
ცნებების განმარტებებს, აზრობრივ რუკებს ან სხვა საშუალებებს მნიშვნელოვანი ინფორმაციისა
და იდეების გასააზრებლად და დასამუშავებლად;
ქართ. IX. 9. მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი
თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
წერს თხზულებას კონკრეტული თემის
ან საკითხის შესახებ, რომელშიც აანალიზებს განსახილველ საკითხთან დაკავშირებულ ალტერნატიულ
შეხედულებებს;
·
საკუთარი შეხედულებების/მოსაზრებების
დასასაბუთებლად მოჰყავს სათანადო არგუმენტები;
No comments:
Post a Comment